Pytania do dietetyka

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami, które często pojawiają się wśród naszych pacjentów przed wizytą w Centrum Dietetyki i Aktywności.

Jakie badania należy wykonać przed pierwszą wizytą?

Przed pierwszą wizytą w gabinecie dietetycznym najlepiej wykonać podstawową diagnostykę, aby mieć właściwy pogląd na stan zdrowia i lepiej dostosować dietę do potrzeb organizmu. Są to takie badania jak: morfologia krwi, poziom glukozy na czczo, poziom TSH, lipidogram czyli cholesterol ogółem jak i poszczególne frakcje cholesterolu  LDL i HDL oraz triglicerydy, próby wątrobowe: AST, ALT.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym?

Podczas pierwszej wizyty dokonuje się analizy wyników badań lekarskich (jeśli są). Kolejną czynnością jest badanie analizy składu ciała wraz z omówieniem. Następnie dietetyk przeprowadza wywiad żywieniowy na podstawie którego wykonany zostanie indywidualny plan żywieniowy. Ponadto przedstawiane są możliwości współpracy i pierwsze zalecenia dotyczące diety.

Czy w gabinecie będą wykonywane jakieś badania?

W trakcie wizyty dietetyk przeprowadzi pomiary antropometryczne na analizatorze składu ciała. Na badanie należy przyjść 2 godziny po posiłku. Badanie wykonuje się bosymi stopami. Ubranie powinno być lekkie i jak najmniej obszerne. Taki pomiar pokaże nam aktualną masę ciała, zawartość tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz poziom wody w organizmie. 12 godzin przed wizytą należy zrezygnować z kawy i alkoholu oraz aktywności fizycznej.

Czy do zmierzenia obwodów np. brzucha trzeba się rozbierać?

Można, ale nie trzeba rozbierać się do bielizny. Istnieje możliwość odjęcia na analizatorze standardowej wartości masowej na ubranie. Należy zdjąć biżuterię, zegarek i inne elementy, ponieważ wynik pomiaru mógłby być zafałszowany.

Przygotowuję się do przebiegnięcia maratonu. Czy jesteście w stanie ułożyć dla mnie dietę?

Tak, jak najbardziej. Plan żywieniowy dostosowany jest indywidualnie do potrzeb i stylu życia każdego pacjenta. Prawidłowo skomponowana dieta pozwoli na osiągnięcie optymalnych warunków w maratonie jak również w innych dyscyplinach sportowych. Korzystając z naszej diety możesz mieć całkowitą pewność, że jest ona ułożona specjalnie dla Ciebie.

Czy możecie ułożyć dietę, dzięki której poprawie rekordy w mojej dyscyplinie?

Oczywiście, że tak. Ułożona przez nas dieta zapobiega możliwym niedoborom związanym z intensywną aktywnością fizyczną. Również pozwoli ona na zwiększenie wydolności i masy mięśniowej, a co za tym idzie poprawę wyników sportowych. Bez względu na typ wysiłku jaki jest dominującym w Twojej dyscyplinie (wytrzymałość, szybkość, siła itp.) dietetyk dobierze optymalny plan żywieniowy.

Co jeśli w skomponowanej diecie będą produkty, których nie lubię?

Diety przygotowywane są w oparciu o wywiad żywieniowy pacjenta, przeprowadzany podczas pierwszej wizyty. W swojej diecie nie znajdziesz produktów, których nie lubisz. Wystarczy że uwzględnisz nielubiane produkty w wywiadzie żywieniowym. „Dieta to nie kara”, dlatego bez obaw – dietetyk skomponuje jadłospis spełniający Twoje preferencje żywieniowe.

Czy dietetyk będzie zmuszał mnie do aktywności fizycznej?

Dietetyk nie może nikogo zmusić ani do zmiany zwyczajów dietetycznych, ani do aktywności fizycznej. Może jedynie edukować i zachęcać do zmiany nawyków. Prawidłowo skonstruowana dieta i aktywność fizyczna to najważniejsze elementy zdrowego stylu życia. Jest to najskuteczniejszy sposób na uzyskanie zgrabnej sylwetki i poprawę stanu zdrowia.

Czy mogę zapłacić kartą?

Tak. W Centrum Dietetyki i Aktywności jest możliwość zapłacenia kartą lub gotówka. Można również zrealizować przelew bankowy po wizycie w przychodni.

Ile schudnę w ciągu w ciągu miesiąca?

Stosując się do diety i zaleceń dietetyka jesteś w stanie bezpiecznie schudnąć 2-4 kg w ciągu miesiąca bez efektu jo-jo. Jest to bardzo indywidualny proces, zależący od stopnia realizacji jadłospisu a także uwarunkowań genetycznych. Duże znaczenie w tym wypadku ma również aktywność fizyczna w ciągu tygodnia.

Czy przy gabinecie znajduje się bezpłatny parking?

Tak, parkowanie dla naszych pacjentów jest bezpłatne.

Konsultacja dietetyczna

Masz pytania lub wątpliwości przed pierwszą konsultacją dietetyczną? Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy wszelkich informacji o naszej działalności.


Szczecin i Stargard: tel.: 516 052 350
Koszalin: tel.: 607 898 068


e-mail: centrumdietetyki@poczta.fm (wszystkie przychodnie)